Gruzija: Kchevsuretija

Iš Kvoseliai.

Peršokti į: navigaciją, paiešką

Turinys

Įvadas

Kodėl Kchevsuretija

Laikas Kchevsuretijoje kitoks...

Jei eiliniam gruzinui paminėsite kad buvote Kchevsuretijoje, matėte Šatili kaimą, jis į jus pažiūrės su pavydu - taip, žinau, kad tai viena iš gražiausių vietų Gruzijoje, bet ten nesu buvęs. Su tais, kurie ten buvo, iš karto surandi bendrumą ir abipusį supratimą. Iš tiesų tai įpatinga vieta, tiek savo gamta, tiek istoriniais kaimais - tvirtovėmis, pagoniškom šventyklomis ir savo dvasia. Ten nėra autobusinių turistų, neveikia mobilus ryšys. Yra tik kalnai, istorija ir kelios dešimtys vietinių žmonių. Žmonių, su kuriais verta pakalbėti. Vieta kur laikas yra kitoks. Tokių vietų mažai pasaulyje.

Kchevsureti žodis yra kilęs nuo gruziniško kchevi - upės - žodžio. Vandens čia tikrai daug. Kchevsurai visą laiką buvo laisvi žmonės, jie tiesiogiai pakluso Gruzijos karaliui kuris buvo pakankamai toli ir apie juos gal ir nežinojo. Todėl čia išsilaikė bendruomeninė struktūra su savo taisyklėmis, tradicijomis, savu tikėjimu. Gyvenimą nuo seno reguliuoja klanų taryba, kuri susirinkusi sprendžia visas kilusias problemas. Pagrindiniai klanai: Arabuli ir Činčarauli. Įdomu kad kchevsurai yra žymūs savo poezija ir mėgsta tarpusavyje kalbėtis eilėmis.

Į Kchevusuretiją gan sunku ir brangu patekti. Dabar Kchevsuretija įeina į Mcheta-Mtianetija administracinį rajoną. Kad patekti į Kchevusuretiją reikia kirsti pagrindinį Kaukazo kalnagūbrį per Datvis-Džvari perėją (2876m). Šiaurėje Kchevsuretija ribojasi su Čečėnija, vakaruose per perėją galima patekti į Kazbegi slėnį, o į rytus per Atsunda perėją (3431m)į [Gruzija: Tušetija|Tušetiją]. Įdomiausia Kchevsuretijos vieta - Šatili kaimas. Likę senoviniai kaimai: Mutso, Ardoti, Andaki yra beveik negyvenami. Kalnų slėniai yra labai jaukūs ir kompaktiški, apaugę spygliuočiu mišku. Daug puikių vietų apsistojimui su palapinėmis prie kalnų upelių. Jei norite atsiskirti nuo pasaulio ir pasimėgauti gamta - šis kraštas jums.

Gruzija buvo pakrikštyta IV-me amžiuje, bet šis kraštas taip ir liko pagoniškas. Nėra nei vienos cerkvės, bet gausu pagoniškų šventyklų. Tai akmenų žiedu apsupta teritorija su nedideliu statiniu centre. Gerbiant papročius keliautojams ten įžengti negalima.

Kada važiuoti

Kada atsidaro kelias priklauso kokia buvo žiema. Tikėtina kad ten jau įmanoma patekti gegužės viduryje, kelias užsidaro žiemai spalyje. Geriausi mėnesiai - liepa, rugpjūtis.


Kuriam laikui važiuoti

Mažiausiai dviem dienom. Kelias į vieną pusę nuo Tbilisi užims apie 5 valandas. Istorinių kaimų apžiūrėjimas užims dar dieną. Norintiems pajusti vietos dvasią siūlyčiau pasilikti ilgiau.

Kaip patekti į Kchevsuretiją

Vaizdas nuo Datvis-Džvari perėjos
Galima bandyti keliauti autostopu...

Nuo Tbilisio iki Šatili yra apie 150km kelio. Kelionė dalinasi į tris dalis: 50km iki Žinvali normaliu keliu, 50km iki Borisakcho kaimo duobėtu asfaltu ir 50km nuo Borisakcho iki Šatili kalnų keliu. Paskutinė atkarpa įveikiama tik visureigiu. Ši atkarpa pati sudėtingiausia - į paviršių išlenda daug aštrių akmenų, todėl vairuotojas turi būti pakankamai dėmesingas kad tiksliai sektų pravažiuotomis vėžėmis, kitaip gresia supjaustyti padangas. Pakeliui gali tekti įveikti nuošliaužas, jei pats už vairo tai psichologiškai gana sunku - mažiausia vairavimo klaida gali baigtis liūdnai.

Iki Borisakcho galima nuvažiuoti su maršrutiniu mikroautobusu iš Tbilisio. Toliau galima bandyti gaudyti pakeleivingas mašinas, gyventojų Tušetijoje yra nedaug, todėl ir transportas labai ribotas. Galima bandyti išsinuomoti mašiną Borisakcho. Tikėtina kaina į vieną pusę - apie 50 USD žmogui. Geriausia kelionę organizuotis Tbilisyje tariantis su gidais ar kelionių agentūromis. Jei grupėje 6-7 žmonės galima bandyti Tbilisi autobusų stotyje sutarti su vairuotoju kuris su rusišku 4WD mikroautobusu (bulka) nuveš į Šatili ir palauks. Pasitikslinkite ar jis žino kur važiuoja. Orientacinė kaina apie 300USD dviejų dienų kelionei.

2012 metais į Šatilį pradėjo važiuoti maršrutiniai mikroautobusai iš Tbilisio. Iš Tbilisio Didube stoties:

  • išvyksta: treč., šešt. 9:00;
  • grįžta: ketv., sekm. 12:00;

Iš Tbilisio Samgori stoties:

  • išvyksta: penkt. 9:00;
  • grįžta: sekm. 10:00;

Kelionė užtrunka apie 5 val., kaina 20 GEL.

Kchevsuretija yra pasienio su Rusija zona. Važiuojant savarankiškai būtina užsiregistruoti pasienio užkardoje. Užkarda yra pora kilometrų už Borisakcho kaimo pasukus keliuku į kairę.

Iš karto už Borisakcho esančio Koršu kaimo gale yra kchevsurų buities nedidelis muziejus. Pas muziejaus prižiūrėtoją Šota Arabuli (tel. +995 595 503 134)galima apsistoti nakvynei.

Keliaujant pėsčiomis ar arkliais galima planuoti maršrutus tiek iš Tušetijos tiek iš Kazbegi pusės. Abejais atvejais reikės įveikti virš 3 km aukščio perėjas.

2011m. rugpjūčio mėnesį pagaliau Kchevsuretijoje atsirado ryšys - mobiliojo ryšio bendrovė Magti įrengė stotį. Gyvenimas visiems tapo lengvesnis.

Ką pamatyti

Gamta

Šventyklėlė ant perėjos
Krioklys pakeliui

Didelį malonumą atneš vien kelionė iki Šatili. Iki Datvis-Džvari perėjos (2876m) kilsite atviru ir vaizdingu pietiniu šlaitu. Net ir vidurvasaryje jausitės kaip pavasarį - žydinčios alpinės pievos. Persivertus per perėją kelias kurį laiką eina siauru akmeniniu konjonu. Galite aptikti ir sniego - neištirpusių lavinų. Toliau kelias vinguriuoja per jaukius slėnius, apaugusius spygliuočių mišku šalia kalnų upelių. Puikios vietos stovyklavimui palapinėse. Jau ant perėjos pastebėsite Kchevsuretijos simbolius - mažas šventyklėles su pakabintais varpais, gynybinių bokštų liekanas. Jie lydės visą kelionę po šį nuostabų kraštą. Kchevsuretijos gamtovaizdžiai labai jaukūs - nėra didelių erdvių, snieguoti kalnai, žydinčios pievos ir spygliuočių miškai.

Šatili

Senasis Šatili
Perėjimai tarp bokštų

Netikėtai kelias išveria iš siauro slėnio ir atsiveria Šatili - senovinio kaimo - tvirtovės vaizdas. Jei Svanetijoje ar Tushetijoje namai buvo statomi vadovaujantis principu "mano namas - mano tvirtovė", tai Kchevsuretijoje akmeninins kaimas sudaro vieningą tvirtovę. Bokštai (kvitkirebi) sujungti tarpusavyje mediniais perėjimais, tarp jų siauri praėjimai. Pirmame aukšte tik žema anga su stipriomis durimis. Paprastai pirmame aukšte laikydavo gyvulius ir belaisvius. Viršutiniame aukšte įrengti balkonai. Kai kurie jų skirti žiūrėjimui, kiti atlieka tualeto funkciją. Kaimas buvo pastatytas tarp VII-to ir XIII-to amžiaus. Sienose galima pamatyti įmūrytų akmenų su piktogramomis - čia atsikėlę žmonės atsinešė savo senųjų namų simbolius. Išlaikė ir savo religiją - šalia kaimo yra akmenų tvorele apsupta pagoniška šventykla. Šatili stovėjo ant kelio, kuriuo čečėnų gentys traukė plėšti turtingai gyvenančių gruzinų derlingose žemumose. Labai smagu pasiklausyti senų istorijų apie senovinius mūšius sėdint su šatiliečiais prie vyno taurės... Žmonės įdomūs ir išsilavinę, mylintis savo žemę ir savo istoriją. Atveriantys širdį tiems, kurie domisi. Kol ši vieta nepasidarė turistine (kol nenutiesė kelio) verta paskubėti. Europoje jau nėra tokių vietų.

Senasis Šatili buvo gyvenamas iki praeito šimtmečio 80-tųjų metų. Tada šalia buvo pastatytas naujas kaimas, apie 20 namų. Dabar vėl grįžtama gyventi į senajį Šatilį, susikūrė stipri vietinė bendruomenė kuriai vadovauja Važa Činčarauli. Architektas, savo krašto patriotas, labai įdomus ir išsilavinęs žmogus. Bendruomenė pasistatė nedidelę hidroelektrinę, kurioje budi paeiliui. Kai buvau vieniems buvo paduodama 110V, kitiems - 380V. 220V nebuvo pas nieką. Kažkas supainiojo laidus. Nieko tokio. Valdžia Tbilisyje norėtų Šatili paversti muziejumi, bendruomenė kol kas sėkmingai ginasi nuo šių planų.

Anatoris Akldamas

Laidojimo kriptos

Tai senovinė kchevsurų laidojimo vieta. Jie mirusius laidoja iš akmenų sukrautose kriptose. Kūnai guldomi ant akmeninių lentynų. Pagal pasakojimus XVII-tame amžiuje, per marą, susirgę žmonės pasipuošę patys ateidavo čia kad garbingai numirti. Sausas oras ir vėjas mumifikuodavo kūnus. Tai - šventa vieta kchevsurams. Deja, sovietmečių vyravo kitokia moralė ir kriptos buvo apiplėštos. Dabar tai tik pilni kaulų akmeniniai nameliai. Vos už šimto metrų, kitoje upės pusėje, rusų pasienio postas. Nuo Šatili iki šios vietos - apie 4km kelio.

Mutso

Mutso kaimas
Vaizdas:Gruzija Kchevsuretija Mutso sventykla.jpg
Gruzija. Kchevsuretija. Mutso kaimas. Šventykla

Kitas didelis Kchevsuretijos kaimas - tvirtovė. Deja, šis kaimas jau negyvenamas bei apgriuvęs. Skirtingai nuo Šatili, gynybiniai įtvirtinamai labiau išsimėtę kalno šlaite. Ir kaimas įsikūręs žymiai didesniame aukštyje. Nuo slėnio apačios, kur teka upė, pakilti iki pačio viršaus užtruks apie valandą. Sunku suprasti žmones, kurie išsirinko tokią vietą gyvenimui. Kaip reikėjo bijoti kaimynų...

Pasitarimų bokštas

Akmeniniai pastatai didžiuliai, sudėti iš akmenų be jokios rišamosios medžiagos. Vietos kur buvo liejamos kulkos. Prieš pat kalno viršų - akmeninė šventykla. Pačioje kalno viršuje - aikštelė, nuo kurios atsiveria vaizdas į visas apylinkes. Čia vykdavo bendruomenės susirinkimai. Toliau - siauras takelis prie nedidelio bokšto, iš visų pusių apsuptų prarajomis. Čia rinkdavosi klanų galvos kad aptarti savo reikalus. Pasiklausyti būtų sunku. Tikrai verta užkilti iki viršaus. Atsivėrę vaizdai atpirks pastangas. Nuo Šatili iki Mutso apie 14 kilometrų.

Informacija

Nakvynės

Įpatingo pasirinkimo nėra. Šatili yra du svečių namai, dar galima apsinakvoti už Mutso esančiame Ardoti kaime. Šatili taip pat galima išsinuomoti arklius kelionei bei palydovą. Namuose bus pasiūlyta nakvynė ir maistas, parduotuvių čia nėra - vyną, alų ir kitus nebūtinus dalykus reikia pasiimti su savimi. Atminkite kad iki artimiausios parduotuvės (pirmyn - atgal) automobiliu apie 6 valandos kelio. Nakvynė su pilnu maitinimu visur kainuos apie 50 larių žmogui. Aplink puikios vietos stovyklavimui, galima įsikurti su savo palapinėmis.

Važa Činčiarauli svečių namai. Galima apsistoti tiek puikiai įrengtame naujame name, tiek senoviniame bokšte senajame Šatili. Nakvojant bokšte reikės turėti miegmaišį ir teks miegoti ant gultų. Bet vieta ypatingai egzotiška - aušrą galėsite sutikti bokšto viršūnėje. Abiejuose pastatuose yra WC iir dušas. Susitarti dėl nakvynės galima tel. +995 577 729 362. Jei Važa Šatilyje, galima tartis su jo draugu Gia Lapauri.

Dato Činčiarauli svečių namai. Gerai įrengti svečių namai sename bokšte. Kartu nedidelis muziejus su kompaktišku kalėjimu belaisviams ar nepaklusniems keliautojams. Dušas,WC, maitinimas.

Su kuo keliauti

Gia Lapauri. Čia jo mėgstamiausias maršrutas. Važos draugas. Veža Nissan XTerra visureigiu. Tel. +995 593 343 023, el. paštas gia.lapauri@gmail.com. Kaina: 100 USD dienai plius kuras ir nakvynė. Asmeniškai rekomenduoju.

Maršrutų tęsiniai

  • Gruzinų karo kelias. Grįžus iki Žinvali kelionę toliau galima tęsti Gruzinų karo keliu. Toliau - Ananuri tvirtovė, Gudauri slidinėjimo kurortas, Stepatsminda (Kazbegi).
  • Kachetija. Grįžus iki Žinvali kelionę toliau galima tęsti ir į Kachetiją. Labai smagus kalnų kelias per Tianeti, Achetą.

Šaltiniai

  • Specialiai šiam straipsniui Gia Lapauri nupiešė iliustracijas
  • Nuotraukos Vyto Statulevičiaus
  • Talking Paths. Rež. D. Goguadze (video filmas)

Jūsų atsiliepimai apie Kchevsuretiją

(būtų labai smagu jei straipsnyje būtų vieno - dviejų sakinių atsiliepimai. Kas patiko, kas nepatiko. Vardas/pavardė. Jei tingit prisijungti galite siųsti man - aš įdėsiu)

Asmeniniai įrankiai
Translate