Gruzija: Samcchė-Džavachetija

Iš Kvoseliai.

21:19, 2012 vasario 10 versija naudotojo Vytas (Aptarimas | įnašas)
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Puslapis kuriamas!

Turinys

Įvadas

Kodėl Samcchė-Džavachetija

Tai vienas iš turistiškiausių Gruzijos rajonų. Šiaurės rytuose - 2 kilometrų aukščio plokštikalnė su Paravani kalnų ežeru. Retai gyvenama bemiškė plynaukštė. Reti kaimeliai labai apleisti. XIX amžiuje rusai čia trėmė sentikius - dar galima surasti ištisus rusų kaimus. Neaišku kur paprasčiau - gyventi čia ar Sibire. Pravažiavus Nanotsmindos miestuką ir vietiniu keliuku pasukus link Vardzijos atsiveria nuostabus vaizdas: plynaukštę perrėžia siauras ir gilus Kuros konjonas. Beje, Ninotsmindos ir Akchalkalaki apylinkėse dauguma gyventojų - armėnai. Ir plynaukštės labiau primena Armėniją negu Gruziją.

Vardzijos slėnis

Nusileidus žemyn ir keliaujant link vakarų vaizdai nuostabiai pasikeičia: siauras ir gilus kalnų konjonas, gurguliuojantis Kuros aukštupys, miškai, tvirtovės, vienuolynai. Čia jau tikra Gruzija. Kuros aukštupiu kažkadaise ėjo šilko kelio atšaka, toliau per Godzerži perėją pirkliai nusileisdavo prie jūros. Keliaujantys karavanai vietiniams nešdavo nemažą pelną, todėl kūrėsi vienuolynai ir miestukai. Atkarpa nuo Varzijos iki Akchaltikchės miestelio (apie 60 km) - viena iš vaizdingiasių Gruzijoje. Kelias visa laiką eina šalia upės, jaukūs pušynai, puikios vietos sustoti ar pernakvoti. Peizažas primena Amerikos konjonus.

Vakarinė ir šiaurinė rajono dalis - Mažasis Kaukazas ir vienas iš seniausių Gruzijoje Boržomi nacionalinis parkas. Vietos labai gražios ir jaukios - reliktiniai eglių miškai, kalnų upeliai, kriokliai. Puikios vietos stovyklavimui ir pasivaikščiojimams - gausu kaimo sodybų, viešbutėlių ir nedidelių restoranų, kur galima paragauti šviečios žuvies. Gruzinų labai mėgstamos vietos poilsiui. Labai jaukus ir kompaktiškas kraštovaizdis.

Žiemos sporto mėgėjams - Bakuriani. Įdomios slidinėjamo trasos.

Kuriam laikui važiuoti

Vietos komfortiškos visais metų laikais. Esant vasaros karsčiam visai netoli pakilti į kalnų vėsą (ar įlysti į upę), o jei šalta - nusileisti žemyn. Rajonas nėra didelis - reikėtų planuoti 2-3 dienas. Turistinės firmos organizuoja išvykas ir vienai dienai - bet čia tiems kas važiuoja nuotraukai "aš ten buvau". Kad tikrai pasimėgauti tikrai dienos neužteks. Tikrai puikios vietos piknikėliams prie upės, pasivaikščiojimams ir papramogavimams - verta pasiimti reikalingus rakandus. Vynuogės čia sunkiai auginamos, vyno mėgėjams juo geriau apsirūpinti iš anksto.

Ką pamatyti

Achalcichė

Niekuo neįpatingas provincijos miestelis. Įdomus tuo kad niekuo neįpatingas. Miestelio gatvėse žiguliukai, asiliukų traukiami vežimaičiai - įprastinis gyvenimas. Tarybiniais laikais visas Turkijos pasienis buvo įpatinga zona, pasiekiama tik su spec. leidimais. Toks užkonservavęsis miestukas ir liko. Smagu pasivaikščioti po multikultūrinį senamiestį. Centre yra klasikinis tarybinis 30-jų stiliaus viešbutis, ir keletas modernesnių privačių viešbutėlių pakraštyje. Miestukas nėra puikiausia vieta apsistojimui, yra įdomesnių. Prie centrinės aikštės yra labai smagi kavinukė, kur skanūs chačiapuriai. Beje, už pagrindinio žiedo, pasukus keliu link Goderži perėjos, už kokio 100m yra specializuota alaus ir vyno parduotuvė. Neblogas čekiškų pilznerių pasirinkimas.

Vardzija

Vardzija yra visiškai nedidelis kaimelis, kuriame nėra net parduotuvės. Bet aplink - daug ką įdomaus pamatyti.

Vardzijos uolų vienuolynas

Vardzijos uolų vienuolynas. Vienas iš įspūdingiausių Gruzijos istorinių paminklų - Vardzijos uolų vienuolynas. Siauras konjonas, Kuros aukštupys, ir konjono sienoje vienolyno celių angos. Vienuolyną XI a. įkūrė Gruzijos karalius Georgijus III-sis, suklestėjo jis jo dukros karalienės Tamaros laikais. Kalno šlaite, sudėtingame požeminiame mieste gyveno apie du tūkstančius vienuolių, o aplamai Vardzijoje tuo metu buvo iki 50 000 gyventojų. Vienuolynas buvo puikiai paslėptas kalno šlaitu, slaptais tuneliais buvo galima nusileisti prie upės. 1283 metais po didelio žemės drebėjimo priekinė šlaito dalis nuslinko ir atidengė vienuolyną. Ir dabar likę 13 aukštų, vingiuoti tuneliai veda į kelis šimtus celių. Komplekse yra septynios bažnyčios ir 25 vyno rūsiai (gruzinai visada žinojo kaip teisingai gyventi). Pagrindinė - švenčiausios mergelės Marijos ėmimo dangun Bažnyčia (Church of the Assumption). Išskaptuota oloje, freskose, nutapytose 1184-1186 metais, pavaizduota Tamara su savo tėvu. Jei pasiseks, vienuolis atrakins vartus į tunelį, vedantį prie požeminio vandens šaltinio. Įpatingai tyras vanduo. Vienuolyno lankymas - 2-3 valandos ropinėjimo siaurias požeminiais perėjimais, vienuolių celės, puikūs vaizdai suradus kelią laukan ir pabaigoje nusileisite slaptu tuneliu prie upės. Šioks toks apšvietimas yra, bet turėti savo lemputę pravartu. Tikrai verta.

Vienuolyno apačioje reikia nusipirkti įėjimo bilietą. Galima paprašyti ir gido paslaugos (kainuos apie 20 lari), deja gido žinios tikrai įspūdžio nepadarė. Mėgstantiems fotografuoti - geriausias laikas rytas, tada konjono siena apšviesta.

Viršutinės Vardzijos moterų vienuolynas

Aukštutinės Vardzijos vienuolynas. Nuo turistinės stovėjimo aikštelės pavažiavus keliuku aukštyn palei upę ir už kilometro pasukus į dešnę ir dar pasikėlus pora kilometrų viršun galima aplankyti labai jaukų moterų vienuolyną. Vietą, kur laikas sustojęs. Daili XI a. bažnytėlė, vienuolyno pastatai ir vienuolės.

Vanis uolų vienuolynas. Mažiau žinomas, bet ne mažiau įdomus. Važiuojant iš Vardzijos kaimelio link Kchertvisi, maždaug už 1.5 km nuo Vardzijos miestelio pabaigos ženklo reikia pasukti dešinėn (yra aprūdijusi rodyklė). Mažesnis, bet kokiais keturiais amžiais senesnis ir retai turistų lankomas uolų vienuolynas. Niekas nesaugo, bilietų pirkti nereikia. Puiki vieta palandžioti po senovę. Vienuolynas giliame rytiniame slėnyje, todėl norint pafotografuoti geriau apsilankyti vakare.

Vietos apie Varziją labai gražios. Dar nedidelė Kura, siauras konjonas, gausybė istorinių paminklų ir labai gražios apylinkės. Žmonių labai mažai, organizuti turistai atvažiuoja tik į Vardzijos uolų vienuolyną. Mėgstantiems pasimėgauti gamta - puiki vieta praleisti porą dienų.

Kur apsistoti ir ką veikti

Pagrindinis turizmo organizatorius Vardzijoje - Mayori (taip pat žinomas kaip Volodia) Zazadzė. Šaunus ir svetingas vyras, jis yra Vardzijos istorinio parko direktorius ir jį greičiausiai surasite parko direkcijoje, parkingo aikštelėje esančiame pastate. Jam ir jo gausiai giminei priklauso beveik visos nakvynės ir turistinės pramogos Vardzijos kaimelyje:

svečių namai Vardzijoje. Ženklą pamatysite kaimelyje. Keli namukai ir nedidelis restoranėlis. Vasarą smagiausia vakarieniauti lauke ir žiūrėti į vienuolyną. Jei lietus - galima pasėdėti ir simpatiškoje kavinukėje prie židinio. Kambariukai labai asketiški (su metalinėmis lovomis kur taip įdumbi, kad užupakalis siekia grindis, o nosis - kojas), ir vienu WC visiems nameliams (kartu tai yra ir dušas). Kaina apie 15 larių žmogui;

viešbutėlis Vardzijoje. Tai maždaug 50 metrų nuo minėto objekto, baltas mūrinis namas kairėje prieš pat tiltą. Volodios žentas (?? Mamuka) įrengęs žymiai geresnį guesthouse. Lovos normalios ir yra daugiau WC ir net normalūs dušai;

kempingas Vardzijoje. 2011 pavasarį Mayori atidarė naują kempingą apie porą kilometrų nuo Vardzijos turistinio centro (aukštyn upe). Kalnų upės laukymėje pastatyti namukai su visais patogumais (WC, dušai). Yra kavinukė. Galima statyti palapines. Vieta puiki, kalnų upės pakrantėje;

Mineralinio vandens baseinas

karšto mineralinio vandens baseinas. Tikriems keliautojams tai vieta, kur būtina apsilankyti. Iš išorės tai apgriuvusi daržinė (iš vidaus atrodo ne geriau), bet nepaisant apgaulingos išvaizdos tai nuostabi vieta atsigauti po kelionės. Iš gelmių trykštantis natūralus karštas mineralinis vanduo. Sargas ima apie 1 lario mokestį už pusvalandžio pasiplaukiojimą. Įleidžiama kompanijomis, vakarais norinčių būna daug. Verta pasiimti lemputes;

turistinės pramogos. Volodia norintiems suorganizuos raftingą (ten vyksta ir varžybos), keliones arkliais ar išnuomos dviračius;


Boržomi-Charagauli nacionalinis parkas

Kur apsistoti

Abastumani

Kur apsistoti

Boržomi

Bakuriani

Zarzma vienuolynas

Asmeniniai įrankiai
Translate