Gruzija: Adžarija ir Gurija

Iš Kvoseliai.

(Skirtumai tarp versijų)
Peršokti į: navigaciją, paiešką
S (Kuriam laikui važiuoti: baigta redaguoti 2012.06.29 10,03)
S (Kada važiuoti: baigta redaguoti 2012.06.29 10.07)
Eilutė 29: Eilutė 29:
== Kada važiuoti ==
== Kada važiuoti ==
-
Jau birželyje jūra įšyla iki +22C. Nepatogumas tame, kad gruzinai mano kad tai per šalta, ir turistinė infrakstrūktūra dar tik tvarkoma po žiemos. Iki birželio vidurio oras gali būti gan permainingas. Turistinis sezonas prasideda liepos pradžioje. Tada pradeda atsidaryti pakrantės restoranėliai ir prasideda gyvenimas. Sezono pikas yra rugpjūtis. Kažkodėl būtent tada armėnai (kurie jūros neturi) puola į Adžariją. Pilni pliažai, šiukšlės, pakilusios kainos. Ir oras lietuvaičiams tuo metu per karštas. Rugsėjo pradžioje armėnai išvažiuoja, tada važiuoja gruzinai pailsėti su savo vaikais. Jų mažiau, jie ramesni ir tvarkingesni negu armėnai. Rugsėjo viduryje vaikams prasideda mokslai, pliažai ištuštėja, kainos krenta, bet restoranėliai dar iki spalio dirba... Manau pats teisingiausias laikas. Jei galima rinktis. Saulė jau ne taip kepina, vanduo toks komfortiškas, apie +24.  
+
Jau birželyje jūra įšyla iki +22 C. Deja, gruzinai mano, kad tai per šalta, ir turistinė infrakstrūktūra dar tik tvarkoma po žiemos. Iki birželio vidurio oras gali būti gan permainingas. Turistinis sezonas prasideda liepos pradžioje: atsidaro pakrantės restoranėliai ir atgyja gyvenimas. Sezono pikas - rugpjūtis. Kažkodėl būtent tada armėnai (kurie jūros neturi) puola į Adžariją. Pilni pliažai, daug šiūkšlių, užkeltos kainos. Ir oras lietuvaičiams tuo metu per karštas. Rugsėjo pradžioje armėnai išvažiuoja, tada važiuoja gruzinai pailsėti su vaikais. Jų mažiau, jie ramesni ir tvarkingesni negu armėnai. Rugsėjo viduryje vaikams prasideda mokslai, pliažai ištuštėja, kainos krenta, bet restoranėliai dar iki spalio atviri... Manau, kad tada - tinkamiausias laikas. Jei galima rinktis. Saulė jau ne taip kepina, vanduo toks komfortiškas, apie +24.
== Kaip nuvykti ==
== Kaip nuvykti ==

07:07, 2012 birželio 29 versija

Puslapis kuriamas!

Turinys

Įvadas


Kodėl Adžarija

Vien dėl to žodžio "subtropikai" čia verta važiuoti. Lijanos, bambukų giraitės ir visaapimanti žaluma. Įkišus koją į žemę, turbūt ir ji greitai sužaliuotų. Viena iš dėkingiausių vietų gyventi. Graikų argonautai pro čia plaukė Medėjos. Romėnai statė tiltus Šilko keliui. Puiki vieta gyventi. Kur viskas auga. Nuo XVI amžiaus iki 1878 metų buvo Otomanų imperijos sudėtyje - daug pristyta mečečių. Pagal Karso sutartį 1924 metais Turkija su tam tikrom išlygom pripažino šias žemes Gruzijai (tiksliau - TSRS). Išlygos tebegalioja.

Adžarija ir Gurija nėra turtinga istoriniais paminklais. Bet nuostabi gamta. Subtropikai, kur bet koks pagalys, įkištas į žemę, tuoj pat sužaliuos. Kalnai tęsiasi beveik iki jūros, todėl visada galima rasti vietą kur pabėgti nuo vasaros karščio. Eukaliptai, citrinmedžių ir mandarinų giraitės. Dabar jau populiarūs ir kiviai. Puiki vieta atostogoms. Atsipūsti.

Kuriam laikui važiuoti

Jei norite pamatyti visą Gruziją ir sutaupyti laiko, galima apsiriboti dviem dienom. Vieną dieną užgydyti žaizdas ir pasimėgauti jūra, antrą galima skirti kelionėm po apylinkes. Jei norisi tiesiog paatostogauti - smagiai praleisite laiką. Tikrai geriau ir pigiau negu Lietuvos pajūryje.

Kada važiuoti

Jau birželyje jūra įšyla iki +22 C. Deja, gruzinai mano, kad tai per šalta, ir turistinė infrakstrūktūra dar tik tvarkoma po žiemos. Iki birželio vidurio oras gali būti gan permainingas. Turistinis sezonas prasideda liepos pradžioje: atsidaro pakrantės restoranėliai ir atgyja gyvenimas. Sezono pikas - rugpjūtis. Kažkodėl būtent tada armėnai (kurie jūros neturi) puola į Adžariją. Pilni pliažai, daug šiūkšlių, užkeltos kainos. Ir oras lietuvaičiams tuo metu per karštas. Rugsėjo pradžioje armėnai išvažiuoja, tada važiuoja gruzinai pailsėti su vaikais. Jų mažiau, jie ramesni ir tvarkingesni negu armėnai. Rugsėjo viduryje vaikams prasideda mokslai, pliažai ištuštėja, kainos krenta, bet restoranėliai dar iki spalio atviri... Manau, kad tada - tinkamiausias laikas. Jei galima rinktis. Saulė jau ne taip kepina, vanduo toks komfortiškas, apie +24.

Kaip nuvykti

 • Lėktuvu:
  • Batumyje turkai pastatė modernų tarptautinį aerouostą:yra kasdieniniai reisai iš Tbilisio;
  • turkai pagal sutartį šį aerouostą naudoja kaip vietinį netoli esančio Hopa miesto aerouostą -atskridusius turkus susodina į autobusą ir nuvežą į Hopą. Vietiniai skrydžiai Turkijoje pigūs, keliaujantiems per Stambulą puikus būdas pakliūti į Gruziją;
  • yra reisų iš Ukrainos;
 • Traukiniu. Ekonomiškiausias ir patogiausias būdas atvykti iš Tbilisio. Traukiniai ten ir atgal išvyksta vėlai vakare ir atvyksta anksti ryte. Puikus būdas sutaupyti laiko - praleisti naktį traukinyje. 2012 metais gruzinai planuoja pertvarkyti geležinkelio liniją, kelionė turėtų sutrumpėti iki 3 valandų. Batumyje geležinkelio stoties nėra - ji priemiestyje Madžareuli. Turistinio sezono metu - rugpjūtį - verta užsisakyti bilietus iš anksto;
 • Autobusu. Yra kasdieniniai autobusai į Turkijos miestus (didesnis mazgas - Trabzonas);
 • Maršrutiniai autobusiukai. Pastoviai tarp Tbilisio ir Batumio zuja mikriukai. Nuo Tbilisio iki Batumi beveik 400 km kelio, kelionė užtrunka apie 5 valandas. Bet reiks važiuoti dieną, ir tai us gan varginanti kelionė.
 • Automobiliu. Rytų ir Vakarų Gruziją jungia tik du keliai:
  • automagistralė Tbilisis - Gori - Kutaisis - Batumi. Nauja moderni betoninė apšviesta magistralė (2+2), jau nutiesta iki Gori ir sparčiai tiesiama tolyn. Magistralė kerta kalnus, yra gažių vaizdų, kelias geras. Gan didelis turkiškų sunkvežimių srautas, kuriuos sunku aplenkti kalnų kelyje. Kelionė iš Tbilisio iki Batumio užtruks apie 5 valandas. Beje, važiuojant nuo Tbilisio ir kirtus kalnus tuneliu, už kelių kilometrų kairėje pusėje yra puikus restoranėlis, kur galima greitai, skaniai ir nebrangiai papietauti (restoranėlis truputi toliau, koks puskilometris nuo kelio, prie upės). Taip pat verta sustoti "teminiuose" kaimuose: visas Chašuri miestukas prekiauja hamakais, prieš perėją pravažiuosite kaimelį prekiaujantį specifiniais pyragėliais, o už perėjos - keli kaimai prekiaujantys molio dirbiniais. Verta sustoti.
Godžerži perėja rudenį
  • kelias Tbilisis - Calka - Achalcikchė - Godzerži perėja - Batumis. Kelias prieš kelis metus buvo pravažiuojamas tik visureigiu, dabar reikalai žymiai pagerėjo. Daug kur paklotas naujas asfaltas, liko tik apie 40 kilometrų gruntinio kelio (didesnio pravažumo automobilis būtų privalumas). Gruzinai planuoja sutvarkyti kelią 2012 metais. Šis kelias svarbus - 2008-ų Rusijos ir Gruzijos karo metu rusai perkirto pagrindinę magistralę ties Gori, ir šis kalnų kelias liko vienintelis jungiantis vakarų ir rytų Gruziją. Kelias labai gražus ir vaizdingas - kalnų upeliai, kriokliai, eglių miškai, egzotiški kalnų kaimeliai, Godžerži perėja (2012m). Kelionė nuo Tbilisio iki Batumi užtruks apie 8-10 valandų, geriau sustoti nakvynei kur pakeliui (kad ir Abastumani).
paruotuvės kalnų kaimelyje
 • jūros keliu
  • kartą per savaitę plaukia UkrFerri keltas Iljičevskas - Poti (apie 400 USD automobilis, 150 USD keleiviui). Keltas plaukia dvi paras, dar labai ilgai užtrunka psienio procedūros Ukrainoje. Keltas dažnai vėluoja;
  • yra kasdieniniai reisai tarp Rusijos Soči ir Batumio laivu ant povandeninių sparnų. Jei jūra stipriai banguoja, kelionė tampa ypač nemaloni;


Klimatas

Sunku pasakyti "kokia bus vasara". Adžarija prie pat jūros, oras priklauso iš kur papūs vėjas. Paprastai nuo birželio vidurio nusistovi geras saulėtas oras. Bet čia subtropkai. Tai reiškia, kad gali visą dieną žliaugti įkyrus lietus, o sekančią dieną vėl saulė ridinėsis padange. Kadangi šalia jūra, dangus paprastai aptrauktas rūku - bet tai netrukdo sudegti saulėje. Birželio pradžioje vanduo apie 20-22C, rugpjūtyje apie +26, rugsėjyje-spalio pradžioje apie +22+24. Na, nematavau, bet šiltas, kuriame galima ilgai mirkti. Kartais galima sutikti naujus metus prie +20C ore ir apie +16C vandenyje. Kas mums primintų lietuvišką vasarą. Saulė labai klastinga net rudenį. Paprastai ji šviečia per rūkėlį, bet tai nė kiek netrukdo jus susvilinti. Skėtis ir sveikas protas turėtų padėti.

Jūra

Juodoji jūra nuostabi. Švariausia į pietus nuo Batumio - Gionio, Kvariati, Sarpi. Pliažai beveik visur akmeniniai - smulkus žvyras. Jūra staigiai gilėja. Verta pasiimti maudymosi batelius - jei bus bangos, nebus taip skausminga į ją inerti.

Maistas

 • Chačiapuri. Šį patiekalą Gruzijoje sutiksite visur, bet Adžarijoje jis yra įpatingas. Taip ir vadinamas "Adžariškas chačiapuris". Skirtingai nuo picos formos kitose Gruzijos provincijose, Adžariškas yra laivelio formos, su išleistu kiaušiniu. Labai skanu, tikrai verta pabandyti;
 • Žuvis. Būti prie jūros ir neparagauti žuvies būtų kvaila. Teisingą žuvį rasite mažuose pakrantės restoranėliuose, kur į klausimą "o kokią žuvį turėsite rytoj" atsako "ką pagaus, tą ir iškepsim". Klauskite "kefal", fantastiškai skani žuvis. Jei pagaus.
 • Borani - adžariškas valgis. Keptuvėje ištirpdomas didelis gabalas sviesto, jame pakepamas sūris. Riebus patiekalas, valgomas dažant su duona. Galima paragauti kalnuose.

Ką pamatyti

Batumis

Batumio promenada

Uostas Juodosios jūros pakrantėje, Adžarijos autonominės respublikos sostinė. Ankstyvaisiais viduramžiais buvo Lazikos dalis, vėliau miestą valdė vieninga Gruzijos karalystė, XIII-XIV amžiuje - Gurijos kunigaikščiai. 1547-ais Batumį užėmė Osmanų imperija, 1878-ais metais buvo atkovotas Rusijos imperijos. Miestas suklestėjo XIX amžiaus pabaigoje, per jį buvo gabenama nafta iš Baku naftos verslovių. Senamiestyje yra išlikę daug to laiko pastatų. Jaukios senovinės gatvelės, namai su balkonais ir lipdiniais.

Dabar Gruzijos Prezidentas nusprendė Batumi paversti Gruzijos vizitine kortele, moderniu kurortu, konkuruojančiu su Prancūzijos ir Italijos kurortais. Pasikeitimai fantastiški, miestas keičiasi nuolat. Keliolikos kilometrų ilgio promenada palei jūrą (palmės, fontanai su 3D apšvietimu, modernus menas), prabangių pagrindinių "brendų" viešbučių kvartalai. Promenadoje palei jūrą įkišę kreditinę kortelę į automatą galite išsinuomoti dviratį. Net ir biudžetiniam keliautojui galima surasti ramų kampelį tiek apsistoti, tiek puikiai pavalgyti. Kol kas nepatogumas - rekonstrukcijos, senamiesčio gatvelės perkastos, tiesiamos naujos komunikacijos. Jūra ties Batumiu nėra labai švari, dar viskas tik tvarkoma. Batumis - labiau tiems, ką labiau domina naktinis gyvenimas.

Laike užstrigusi kavinė

Kobuleti

Antras pagal dydį (po Batumio) kurortinis miestelis apie 20km šiauriau nuo Batumio. Miestelis išsitęsęs per kelis kilometrus palei jūrą. Daug įvairių apgyvendinimo vietų. Nuo Batumio skiriasi tuo, kad palei jūrą yra daug pušimis apsodintų parkų - juose pavėsyje smagu pasislėpti nuo vasaros karščio. Šiauriniame Kobuleti pakraštyje yra "laukiniai" pliažai - miškeliai prie jūros. Kaiminystėje ganosi karvės ir arkliai. Galima pasistatyti palapines, reikia tik apsirūpiti geriamu vandeniu.

Petra miesto-tvirtovės griuvėsiai

Netoli Kobuleti, Cichidziri kaime, yra architektūtinis-archeologinis muziejus "Petra miestas- tvirtovė". Miestą VI a. įkūrė Bizantijos imperatorius Justinijanas. Kartu buvo pastatyta ir tvirtovė. Spaudžiami persų romėnai galu gale paliko šį miestą, bei išeidami jį sugriovė. Manoma, kad Šotą Rustavelis savo poemoje "Karžygis tigro kailyje" kaip tik minima ši tvirtovė. 1908 m. buvo atliekami archeologiniai tyrimai, vertingiausius radinius rusai išvežė į Ermitažą. Liko senujų pastatų fragmentai, eksponuojamos rastos įdomybės. Graži vieta, verta aplankyti.

Batumio botanikos parkas

Batumio botanikos parkas užima 111-a hektarų, netoli Žaliojo iškyšulio geležinkelio stotelės. Parkas yra šiauriniame Batumio pakraštyje, 9 km nuo centro. Jį nesunku pasiekti su maršrutiniu autobusiuku ar taksi.

Parką 1880-ais įkūrė Rusijos botanikas ir geografas A.N. Krasnovas. Oficialiai parkas buvo atidarytas 1912-ais metais. Didžiulė teritorija suskirstyta dalimis. Dabar yra 9 skyriai, kur auga būdinga augmenija: drėgnos Užkaukazės subtropikų, Naujosios Zelandijos, Australijos, Himalajų, Rytų Azijos, Šiaurės Amerikos, Meksikos ir viduržemio. Galima pakeliauti po pasaulį. Pilnai apeiti ekspoziją užims matyt apie 6 valandas, vyram paprastai užtenka poros valandų. Parkas prie jūros, kalno viršuje atsiveria puikūs vaizdai. Parke yra keletas kavinukių, galima papietauti. Nusileidus prie jūros yra pliažas - jame žmonių mažiau, negu Batumyje.

Kintriši saugotinos teritorijos (NP)

Senovinis arkinis tiltas

Parkas įkurtas 1959 metais siekiant išsaugoti Kolchidos reliktinius miškus. Nuo Kobuleti iki parko įėjimo apie 24km, paskutiniai 8km - kalnų keliukas. Geriau važiuoti džipu. Reindžerių stovykloje yra turistams skirti namukai, šiltas dušas, WC, virtuvė. Maistą reikia turėti savo, pačioje reindžerių stovykloje mobilus ryšys neveikia - reikia paeiti kilometrą iki ryšio zonos. Labai vaizdinga teritorija - siauras Kintriši upės slėnis apaugęs ruošutmedžių ir kaštonų miškais. Subtropinė žaluma, lijanomis apsiviję galingi medžiai, kalnų upeliai ir kriokliai.

Apie puskilometrį nuo reindžerių stovyklos (parko vartų), ant kalnagūbrio viršaus įsikūręs Chemvani (šv. Jurgio) moterų vienuolynas. Vienuolės mielai parodys gal 800 metų senumo palisandro medį ir 4000 metų senumo [kukmedis]

Pakeliui pravažiuosite du arkinius 12-to amžiaus tiltus - vis dar stovi ir naudojami. Puiki vieta paįvairinti poilsį prie jūros ir pabėgti nuo vasaros kaitros. Upeliuose daug žuvies - puiki vieta žvejams. Geras maršrutas 2-3 dienų kelionei pėsčiomis ar arkliais.

Pakeliui link Khino vienuolyno

Transportą iki reindžerių stovyklos reikia organizuotis patiems. Parke reindžeriai nuomoja žirgus. Populiarus maršrutas - kelionė iki Khino vienuolyno griuvėsių (galima ir visureigiu - apie 18km varginančio kalnų kelio, 2 val. į vieną pusę) ir Tbikeli kalnų ežero (jis dar toliau - bet ten su automobiliu jau nenuvažiuosi). Nakvynė namukuose kainuoja 15 GEL žmogui, yra 20 vietų. Galima pastatyti palapinėję laukymėje prie veržlaus kalnų upelio (5 GEL, palapinės nuoma - 20 GEL). Verta iš anksto susitarti su parko direkcija. Ji įsikūrusi Kobuleti, Laselidzės 4. tel. +995 577 101 803.

Gonio

Vaizdingas nedidelis pajūrio kaimelis, 9 km į pietus nuo Batumio, netoli sienos su Turkija. Kaimelyje yra išlikusi dar romėnų I-II amžiuje pastatyta tvirtovė. Sienų ilgis 900 metrų, yra ąū bokštų. Tvirtovę XVI a. perstatė turkai. Nėra labai įspūdingas objektas, bet turint laiko aplankyti verta. Gonio ir šalia esantis Kvariati kaimelis - labai gruzinų vertinama poilsio vieta. Kalnai prieina prie jūros, citrinmedžių sodai ir švari jūra. Nedideli pajūrio restoranėliai kur galima paskanauti šviežiai pagautos žuvies. Teisinga vieta apsistoti.

Informacija

Nakvynės

Batumi - Jaunimo viešbučiai (hostels)

Rover Hostel Batumi. Centre, naujas ir nebrangus - apie 9 EUR žmogui. Tel. +995 422 276 721.

Gonio ir Kvariati - turizmo sodybos

Gonio ir Kvariati kaimai

Du buvę žvejų kaimai į pietus nuo Batumi, maždaug 10km nuo Batumi centro ir 5km iki Sarpi. Mikroautobusas atveš už 50 tetrių. Šalia kalnai su kriokliukais, mandarinų ir citrinų sodai, švari jūra.

 • Gonio. Timuro svečių namai. Timuras (dar žinomas kaip Leninas) yra legendinė asmenybė, jį dažnai galima sutikti prekiaujantį citrinomis iš savo sodo Sarpi. Pas jį nuomojami 8-ni dviviečiai ir triviečiai kambariai, kai kurie su dušu ir WC. Aktyvus žmogiukas turi užveisęs asmeninį botanikos sodą prie namo. Vasarą prekiauja įvairiais sodinukais ir aprūpina vietinius ir poilsiaujančius spaudos leidiniais (vietinis "knygnešys"). Žmogus apsiskaitęs ir išsilavinęs, tai bendravimas tikrai idomus. Taip pat mielai aprodo ir papasakoja apie savo botanikos sodą, kuriame virš 100 rūšių augalų iš viso pasaulio. Viename nuomojamame kambaryje yra 300 metų senumo metalinė lova (tikrai nedažnai tenka ant tokios poilsiauti). Jūra už 50-100 metrų. Beje, pas Timurą greičiausiai sutiksite rašytoją ir fotografą Marių Abromavičių-Neboisia - jis šią vietą labai mėgsta. Tartis dėl kambarių su Ruslan Nijaradze, m. tel. +995 593 395 707, +995 593 117 790, el. paštas tuxa2004@mail.ru. Kaina žmogui apie 25 GEL. Timuro dukra su vyru netoliese turi viešbutuką, kuriame taip pat galima poilsiauti.
Kvariati pliažas
 • Kvariati. Rezo svečių namai. Labai mėgstama lietuvių apsistojimo vieta. Rezo giminystės ryšiais susijęs su Lietuva. Privatus namas kalno šlaite. Aplink mandarinų ir citrinų sodas, kriokliukas. Nuo terasos puikus vaizdas į jūrą. Gal 5 minutės pėsčiomis iki jūros. Name 8 kambariai svečiams, kai kuriuose kambariuose dušas/WC kambaryje, taip yra koridoriuose. Kaina apie 50 GEL už trivietį kambarį. Name yra bariukas, šeiminkė paprašyta paruoš vakarienę ar pusryčius. Vienas iš geriausių svečių namų kuriuose esu apsistojęs - puikūs šeiminkai ir sąlygos. Rekomenduoju (o kokie lietuviški vakarėliai ten vykdavo sode...). Rezo: m.tel. +998 599 575 027
Asmeniniai įrankiai
Translate